środa 23 lip

Zespół CSG wyróżniony nagrodą Zampollego

Aktualności

Miło nam poinformować, że zespół Computational Stylistics Group otrzymał nagrodę Antonio Zampollego, przyznawaną przez Alliance of Digital Humanities Organizations (ADHO) za pojedyncze wyjątkowe osiągnięcie naukowe badaczowi lub zespołowi badawczemu na dowolnym etapie kariery naukowej.

Grupa CSG otrzymała nagrodę, jak podaje uzasadnienie, „za przełomowy wpływ na naszą dziedzinę poprzez opracowanie i rozpowszechnienie stylo, biblioteki R do analizy stylometrycznej. Od wprowadzenia w 2013 r., 'stylo’ stało się powszechnie używanym narzędziem do komputerowej atrybucji autorstwa oraz do szeroko pojętej analizy stylistycznej w obrębie różnych gatunków, języków i dyscyplin naukowych. Jako narzędzie z przyjaznym dla użytkownika interfejsem, wspierające zaawansowane metody statystyczne oraz wiele języków, przy jednoczesnej dbałości o rygor metodologiczny, 'stylo’ zdemokratyzowało dostęp do komputerowej analizy literackiej, umożliwiając naukowcom z różnych środowisk prowadzenie rzetelnych badań. Nagroda stanowi nie tylko wyróżnienie dla oprogramowania, ale również uznanie dla nieustannych wysiłków grupy na rzecz budowania społeczności poprzez warsztaty, rozwój oprogramowania open source, współpracę interdyscyplinarną i inicjatywy szkoleniowe, które wspomogły rozwój nowego pokolenia humanistów cyfrowych. Ich praca nie tylko przyczyniła się do rozwoju nauk literackich, lingwistyki oraz kryminalistyki, ale także pokazała, jak przemyślane projektowanie narzędzi oparte na wartościach naukowych i humanistycznych może zmienić całą dziedzinę” (cytowanie za oficjalnym komunikatem ADHO https://adho.org/2025/07/16/2026-antonio-zampolli-prize/).

Computational Stylistics Group powstała z inicjatywy prof. Macieja Edera, prof. Jana Rybickiego (Uniwersytet Jagielloński) i prof. Mike’a Kestemonta (Uniwersytet w Antwerpii), i od lat rozwija się w dużej mierze w Pracowni Metodologicznej Instytutu Języka Polskiego PAN. Jednym z najważniejszych etapów była realizacja grantu SONATA-BIS (2017/26/E/HS2/01019) „Wielkoskalowa analiza tekstu i metodologiczne podstawy stylistyki komputerowej”, w ramach którego zespół CSG zasilili dr Artjoms Šeļa, dr Laura Hernández-Lorenzo i dr Joanna Byszuk (wtedy doktorantka), do dziś aktywnie działający w grupie. Spośród pracowników Instytutu, na różnych etapach w działalność grupy zaangażowani byli również prof. Rafał L. Górski, dr Wojciech Łukasik, dr Rozalia Słodczyk, mgr Magdalena Król, mgr Jacek Bąkowski oraz mgr Ben Nagy.

Przedstawiciele nagrodzonego zespołu wygłoszą wykład plenarny podczas przyszłorocznej konferencji ADHO Digital Humanities 2026 Conference w Daejeon w Korei Południowej w dniach 27-31 lipca 2026r.

O nagrodzie
Nagroda im. Antonio Zampollego jest nagrodą przyznawaną przez Alliance of Digital Humanities Organizations (ADHO) raz na trzy lata. Została nazwana na cześć profesora Antonio Zampollego (1937-2003), który był jednym z członków-założycieli Association for Literary and Linguistic Computing (ALLC) w 1973 r. oraz prezesem ALLC w latach 1983-2003. Od lat 60-tych, Zampolli był pionierem rozwoju językoznawstwa i literaturoznawstwa komputerowego oraz entuzjastycznym orędownikiem wspólnych międzynarodowych konferencji ALLC i Association for Computers and the Humanities (ACH), które rozpoczęły się w 1989 roku. Był również głównym motorem inicjatywy Text Encoding Initiative, zarówno w początkowym 11-letnim projekcie, jak i w tworzeniu konsorcjum TEI. Nagroda Zampollego jest przyznawana w uznaniu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie humanistyki cyfrowej jednemu lub kilkorgu naukowcom na dowolnym etapie kariery. Osiągnięcia te muszą obejmować innowacyjne wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych i mogą mieć formę opublikowanych badań i/lub opracowania narzędzi lub zasobów związanych z badaniami. Nagroda jest przyznawana mając na uwadze wpływ i wkład poszczególnego osiągnięcia w humanistykę cyfrową, z uwzględnieniem znaczenia zarówno wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych, jak i rzeczywistego lub potencjalnego wkładu w rozwój badań humanistycznych.

Ikona z ludzikiem do otwierania panelu kontrolnego WCAG
Aa+
Aa-
Ikona kontrastu
Ikona linku
Ikona skali szarości
Ikona zmiany na czytelne czcionki
Ikona resetu ustawień WCAG